Μαθητές του Κολλεγίου Αθηνών μέλη των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2015

Μαϊ 18, 2015

Σημαντική ήταν η επιτυχία τριών μαθητών του Ε.Ε.Ι. στον 27ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής μετά τη συμμετοχή τους στο CAMP προετοιμασίας για την ανακήρυξη των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής 2015. Οι μαθητές επελέγησαν ως μέλη των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής 2015 (τετραμελής Εθνική Ομάδα Πληροφορικής και τετραμελής Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων).

Σύμφωνα με την τελική κατάταξη, την 1η θέση στην κατηγορία μαθητών Λυκείου και την 1η θέση στην κατηγορία μαθητών Γυμνασίου κατέκτησαν μαθητές του Σχολείου.

Συγκεκριμένα, ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών Αριστοφάνης Ροντογιάννης κατέκτησε την 1η θέση πανελλαδικά και ο μαθητής της Β΄ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών Δημήτριος Ροντογιάννης την 3η θέση πανελλαδικά για μαθητές Γυμνασίου.

Η Εθνική Ομάδα θα συμμετάσχει στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής 2015 (26/7- 2/8/2015, 27th International Olympiad in Informatics - Almaty, Kazakhstan) και τη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής BOI 2015 (28/6- 3/7/2015, 23rd Balkan Olympiad in Informatics - Russe, Bulgraria). H Εθνική Ομάδα Νέων θα συμμετάσχει στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων 2015 (Junior Balcanic Olympic Informatics – JBOI).