Δύο μαθητές του Κολλεγίου Αθηνών στις Εθνικές Ολυμπιακές Ομάδες Μαθηματικών

Μαϊ 18, 2015
Δυο μαθητές του Κολλεγίου Αθηνών επελέγησαν, για να στελεχώσουν τις εθνικές ομάδες που θα συμμετάσχουν σε Διεθνείς Ολυμπιάδες Μαθηματικών.

Ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου Σωτήρης Παπασωτηρίου κατέλαβε την 6η θέση στον Προκριματικό Διαγωνισμό και επελέγη, για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Βαλκανική Ολυμπιάδα (Νέων). Στον ίδιο Προκριματικό συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Σήλια Γαζέπη (11η) και Βελισάριος Χριστοδούλου (14ος). Στον Διαγωνισμό συμμετείχαν 24 μαθητές Γυμνασίου που είχαν διακριθεί στην τελική φάση του Διαγωνισμού της Ε.Μ.Ε. (Αρχιμήδης Γυμνασίου).

Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Παναγιώτης Μισιακός κατέλαβε την 1η θέση στον Προκριματικό Διαγωνισμό και επελέγη, για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Βαλκανική Ολυμπιάδα (Μεγάλων). Στον ίδιο προκριματικό συμμετείχε και ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου Φίλιππος Λυμπερόπουλος Μπούνταλης (20ός). Στον Διαγωνισμό συμμετείχαν 26 μαθητές Λυκείου που είχαν διακριθεί στην τελική φάση του διαγωνισμού της Ε.Μ.Ε. (Αρχιμήδης Λυκείου).