Συμμετοχή μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στο 1ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων με την Unesco

Μαρ 31, 2015

Δεκαμελής αντιπροσωπεία του Ομίλου UNESCO του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO με θέμα «Τα ελληνικά μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς», που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 6 Μαρτίου και το Σάββατο, 7 Μαρτίου 2015, στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη στη Θεσσαλονίκη.

Τα σχολεία που συμμετείχαν στο Μαθητικό Συμπόσιο πρόβαλαν τα προστατευόμενα από την UNESCO ελληνικά μνημεία χρησιμοποιώντας οπτικοακουστικό υλικό ή παρουσιάζοντας καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Μετά τις παρουσιάσεις οι μαθητές χωρίστηκαν σε επιτροπές στις οποίες συζήτησαν πάνω στο θέμα του Συμποσίου. Ειδικότερα, συζήτησαν για τη σχέση των νέων με την πολιτιστική κληρονομιά. Τα πορίσματα παρουσιάστηκαν από τις ομάδες τη δεύτερη και τελευταία ημέρα του Συμποσίου.

Την ομάδα του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συγκρότησαν οι μαθητές της Α’ Λυκείου Σ. Γουλάκου και Ε. Μελισσινός και οι μαθητές της Β’ Λυκείου Ν. Αντωνίου, Θ. Αλεπάκος, Η. Δασκαλάκης, Σ. Δερμάτη, Λ. Δομεστίνης, Γ. Ιωαννίδης, Ν. Μαχαίρας και Σ. Φιλίππου.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης και επισκέφτηκαν μνημεία της πόλης που προστατεύονται από την UNESCO, όπως η Ροτόντα, ο Ναός του Αγίου Δημητρίου, η Μονή Βλατάδων, τα Βυζαντινά Λουτρά και τα Τείχη της παλιάς Πόλης.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι Καθηγητές Σύμβουλοι μου Ομίλου UNESCO κ. Κ. Τσιώρης και κ. Ι. Μανίκας.