Διάκριση μαθητών του ΕΕΙ στο Eurasian Schools Debating Championship

Μαρ 6, 2015

Η ετήσια διεθνής μαθητική διοργάνωση Eurasian Schools Debating Championships 2015 πραγματοποιήθηκε στο Robert College της Κωνσταντινούπολης από τις 24 έως τις 30 Ιανουαρίου 2015 με τη συμμετοχή περισσοτέρων από εκατόν πενήντα ομιλητών από δεκαπέντε χώρες. Τέσσερις μαθητές του Κολλεγίου, μέλη του Ομίλου Forensics του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, συμμετείχαν στη διοργάνωση ως μέλη της Ελληνικής αποστολής. Η Νεφέλη Ιωάννου (Γ΄ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών) και ο Ιωάννης - Χρήστος Καρακόζης (IB2 Κολλεγίου Ψυχικού) προκρίθηκαν στην τελική φάση του διαγωνισμού, διάκριση εξαιρετικά σημαντική για το Σχολείο και το Ελληνικό μαθητικό debate. Ο Αλέξανδρος Αθανασόπουλος (IB2 Κολλεγίου Ψυχικού) και η Ίρις Φράγκου (IB2 Κολλεγίου Ψυχικού) διακρίθηκαν επίσης με υψηλή κατάταξη τόσο ως μέλη ομάδας όσο και ατομικά.