Διάκριση μαθητών στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού 2014

Σεπ 23, 2014
Στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού 2014 διακρίθηκαν δύο μαθητές του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών: Ο μαθητής Κωνσταντίνος Ζαΐμης της 5ης τάξης και ο μαθητής Ιωάννης Παπασπυρίδης της 6ης τάξης.

Ο Διαγωνισμός αφορούσε μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων (5η και 6η) των Δημοτικών Σχολείων της επικράτειας και διενεργήθηκε σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση, τον Απρίλιο, συμμετείχαν όλοι οι μαθητές των Σχολείων που είχαν δηλώσει συμμετοχή και στη δεύτερη φάση, τον Μάιο, συμμετείχαν δύο μαθητές από κάθε τμήμα, οι οποίοι είχαν διακριθεί στην πρώτη φάση του διαγωνισμού.

Ο Διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ), σε συνεργασία με το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο έχει την επιστημονική ευθύνη.

Συγχαρητήρια και στους δύο μαθητές που διακρίθηκαν αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά για τη συμμετοχή τους.