Πρόγραμμα Θερινής Απασχόλησης 2014

Αυγ 19, 2014
Ψυχικό, 14 Ιουλίου 2014ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 2014Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους φορείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του Ελληνοαμ

Ψυχικό, 14 Ιουλίου 2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 2014

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους φορείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος για συνεργασία στο πλαίσιο του Προγράμματος Θερινής Απασχόλησης που διοργανώνει το Σχολείο μας. Οι μαθητές της Α’ και της Β’ τάξης των Γενικών Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού, καθώς και οι μαθητές του 1ου έτους του Προγράμματος Ιnternational Βaccalaureate του Κολλεγίου Ψυχικού είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την πραγματοποίηση εργασιών σε διάφορους επαγγελματικούς χώρους, με σκοπό να γνωρίσουν το αντικείμενο το οποίο επιθυμούν να σπουδάσουν στο μέλλον, να προσανατολισθούν επαγγελματικά και να αποκτήσουν μια χρήσιμη εμπειρία για τη ζωή τους. Οι επαγγελματικοί χώροι στους οποίους οι μαθητές παρακολούθησαν τις σχετικές εργασίες είναι οι ακόλουθοι:• Κλινική Γενικής, Βαριατρικής, Λαπαροσκοπικής και Ρομποτικής Χειρουργικής Ιατρικού Κέντρου Αθηνών (Διευθυντής κ. Κωνσταντινίδης MD, PhD, FACS)• Τμήμα Βιολογίας, Τομέας Φυσιολογίας Ζώων και Ανθρώπου, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (κ. Τσιτσιλώνη, Επίκουρη Καθηγήτρια Ανοσολογίας)• ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (PALLAS Α.Ε. ΖΑΧΑΡΩΔΗ) ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΤΙΤΛΟ (ΛΑΒΔΑΣ) (κ. Λάβδας και κ. Τσούμα)• Grand Resort Lagonissi (κ. Σαλαμούρα)• SingularLogic (κ. Σπανός)• Cream Διαφημιστική (κ. Κουτσούκος)• P.E. Bitsaxis & Partners (κ. Μπιτσαξής, Δικηγόρος)• Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες (κ. Σπέντζου)• ΙΑΣΩ General (κ. Βερναρδάκης, Ορθοπαιδικός) • Γραφείο Προϋπολογισμού του Κράτους στη Βουλή (κ. Κορομάτζος)• V&P Law Firm (κ. Καραϊσκάκης)• Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (κ. Πετροχείλου, Διευθύντρια Κεντρικής Διοίκησης)• Cognity (κ. Γαζέπης και κ. Σταυρούλας)• Εταιρεία Διαχείρισης Αποβλήτων & Περιβαλλοντικών εφαρμογών SUK (κ. Κλεισιώτης και κ. Κνιθάκη)• Διαγνωστικό και Θεραπευτικό Κέντρο ΥΓΕΙΑ (κ. Παταρίδου, Ωτορινολαρυγγολόγος) • 3SK Στυλιανίδης Αρχιτέκτονες (κ. Στυλιανίδης)• Εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ (κ. Καρακούσης και κ. Μπακουνάκης)• Δικηγορική εταιρεία «Αλεξίου-Κοσμόπουλος» (κ. Αλεξίου)• Δικηγορική εταιρεία «Φορτσάκης, Διακόπουλος, Μυλωνογιάννης & Συνεργάτες» (κ. Διακόπουλος)