Διάκριση των μαθητών του ΙΒ2 στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Αυγ 19, 2014
Ομάδα τριών μαθητών του 2ου έτους του Προγράμματος International Baccalaureate – αποτελούμενη από τους Δ. Λω, Χ. Μάρκο και Α. Σαράντη – έλαβε μέρος στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με θέμα “Διάστημα και ρομπότ”, ο οποίος διοργανώθηκε από τον Οργανισμό World Robot Olympiad (WROtm) και τον αντίστοιχο Εθνικό Wrohellas και πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 28 Ιουνίου 2014. Η ομάδα του Σχολείου μας κατέκτησε το 2ο Βραβείο στην Κατηγορία Λυκείου (OPEN) και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο “Μουντιάλ” Ρομποτικής, που θα πραγματοποιηθεί από τις 21 έως τις 23 Νοεμβρίου 2014, στο Σότσι της Ρωσίας. Την ομάδα προετοίμασε ο κ. Κ. Δημητρίου, καθηγητής Πληροφορικής του Προγράμματος ΙΒ.