Διάκριση μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στην Τελική Φάση του 26ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής

Μαϊ 4, 2014
Ο μαθητής του ΙΒ2 Κολλεγίου Ψυχικού Δημήτριος Λως κατετάγη στην 1η θέση πανελλαδικά στην τελική φάση του 26ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής.

Ο μαθητής Δημήτριος Λως μαζί με το μαθητή της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Θεόδωρο Μεσσηνέζη, που επίσης διακρίθηκε στην τελική φάση του Διαγωνισμού, θα συμμετάσχουν σε Camp προετοιμασίας για τη συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής, που θα ξεκινήσει τη Δευτέρα, 7 Απριλίου 2014. Η Εθνική Ομάδα Πληροφορικής και η Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στις προσεχείς διεθνείς διοργανώσεις: 26th International Olympiad in Informatics (Taipei, Taiwan, 13-20 Ιουλίου 2014), Balkan Olympiad in Informatics και Junior Balkan Olympiad in Informatics.

Συνολικά 5 μαθητές του ΕΕΙ επιλέχθηκαν ανάμεσα στους 25 κορυφαίους μαθητές στην Πληροφορική και στον Προγραμματισμό πανελληνίως.