Κατάκτηση 3ου Βραβείου από μαθητή του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στην 31η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα “Ό ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ”

Απρ 6, 2014

Ο μαθητής της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού Ιωάννης Δέδες κατέκτησε το 3ο βραβείο στην 31η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ" σχολικού έτους 2013-2014 και θα συμμετάσχει στον προκριματικό διαγωνισμό για τη συγκρότηση της Εθνικής Ολυμπιακής Ομάδας Μαθηματικών, που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 55η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (Cape Τown, Ν. Αφρική, 3-13/7/2014).

Την Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών η επίσημη τελετή βράβευσης των μαθητών που διακρίθηκαν στον παραπάνω Διαγωνισμό.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού συγχαίρουν το μαθητή που διακρίθηκε.