Συμμετοχή στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο

Μαρ 11, 2014

Το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών είχε και φέτος δυναμική συμμετοχή στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2013. Αφενός μεν οι μαθητές μας έτρεξαν με παλμό και αφοσίωση και συμμετείχαν με χαρά στο μεγάλο αθλητικό γεγονός, αφετέρου δε η Μαθητική Κοινότητα του Σχολείου ενίσχυσε πολύ  δυναμικά και φέτος το Ταμείο Υποτροφιών.

13Marathonios2

Οργανώθηκαν για όλες τις τάξεις του Σχολείου μια σειρά από δράσεις με πολλαπλούς στόχους: πρώτον να εμφυσήσουν στους μαθητές το φίλαθλο πνεύμα και την απαράμιλλη άμιλλα που συναντά κανείς μόνο στο αγώνισμα του Μαραθώνιου Δρόμου, δεύτερον να γνωρίσουν οι μαθητές τη μακρόχρονη ιστορική πορεία του Μαραθώνιου Δρόμου και τρίτον να γίνουν χορηγοί των Κολλεγιακών Δρομέων ενισχύοντας έτσι έναν από τους σημαντικότερους θεσμούς του Σχολείου μας, το Ταμείο Υποτροφιών.

Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της Κολλεγιακής Οικογένειας για την υπέροχη αυτή προσπάθεια.