Eνδοσχολική βία και ο εκφοβισμός (Bulling)

Μαρ 11, 2014

Η ενδοσχολική βία και ο εκφοβισμός μεταξύ μαθητών είναι ένα φαινόμενο που έχει εξαπλωθεί σε όλα τα σχολεία του κόσμου. Μέσα στα πλαίσια της πρόληψης, το Σχολείο υλοποιεί δράσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση όλου του σχολικού πληθυσμού και την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Μέσα από τις δράσεις και σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων των Δημοτικών Σχολείων του Ε.Ε.Ι. το Σχολείο δημιούργησε έναν Κώδικα για το Σχολικό Εκφοβισμό, τον οποίο σας επισυνάπτουμε.

Σκοπός του Κώδικα είναι να διασφαλίσει ένα φιλικό και ασφαλές περιβάλλον για όλους τους μαθητές, να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει όλη τη σχολική κοινότητα για το πώς μπορούν να αντιδράσουν εάν αντιμετωπίσουν ή βρεθούν μπροστά σε ένα περιστατικό σχολικού εκφοβισμού.

Η συνεργασία μαζί σας είναι πολύ σημαντική για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε σωστά και αποτελεσματικά ανάλογα περιστατικά.

Δείτε τον κώδικα bulling στα σχετικά έγγραφα.