19ο Συμβούλιο Αντιπροσώπων του προγράμματος ""Παιδική Helmepa""

Νοε 5, 2013
Tην Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε το 19ο Συμβούλιο Αντιπροσώπων του προγράμματος «Παιδική HELMEPA».

Τα δεκατρία παιδιά-μέλη του Συμβουλίου για το 2012, ηλικίας 5 – 12 ετών, εκπροσώπησαν το σύνολο των παιδιών του προγράμματος της περσινής χρονιάς. Τη χρονιά αυτή το τμήμα 2δ του Δημοτικού Σχολείου του Κ.Α. διακρίθηκε ως ένα από τα πιο δραστήρια του νομού μας. Για το λόγο αυτό ο μαθητής μας Στάυρος Μποροβάς, ως πρόεδρος του 2δ, εκπροσώπησε στο Συμβούλιο τα παιδιά του νομού Αττικής.

Helmepa1

Ο μαθητής μας συνοδεύτηκε από τους γονείς του, το Διευθυντή του Δημοτικού κ. Λ. Ζάχο και τον δάσκαλο κ. Φ. Κοτζαμάνη. Το Συμβούλιο Αντιπροσώπων αντάλλαξε εμπειρίες, συζήτησε προτάσεις και κατέληξε στο παρακάτω Ψήφισμα με αποδέκτες την κοινωνία των μεγάλων στη χώρα μας και όσους διαχειρίζονται την τύχη του περιβάλλοντός της:

Helmepa2« Εσείς οι μεγάλοι που έχετε τη δύναμη να αλλάξετε κάποια πράγματα, σας παρακαλούμε, να μειώσετε τους ρύπους, να κάνετε ανακύκλωση και να παροτρύνετε και τους άλλους ανθρώπους να προστατεύουν το περιβάλλον. Πώς θα ήταν να ζούσατε ΕΣΕΙΣ σε ένα σπίτι γεμάτο σκουπίδια;» Αξίζει πραγματικά να προσέξουμε ιδιαίτερα τα λόγια των μικρών μας φίλων και να προσπαθήσουμε, όπως μας προτρέπει άλλωστε και το Ψήφισμα, όλοι μαζί να σώσουμε τη γη μας!