Αποστολή μαθητών του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών στο Cern

Οκτ 7, 2013

Από την Τετάρτη, 30 Ιανουαρίου 2013 έως το Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2013, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Πυρηνικών Ερευνών (CERN), στη Γενεύη, με τη συμμετοχή είκοσι οκτώ μαθητών της Γ΄ τάξης του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών. Συνοδοί καθηγητές ήταν ο κ. Τ. Μιχαηλίδης, η κ. Ι.  McEwan και ο κ. Η. Τζαβιδόπουλος.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις εγκαταστάσεις του CERN και να ενημερωθούν από τον απόφοιτο του Κολλεγίου Αθηνών Δρ. Μιχάλη Κοραντζίνο για την έρευνα που πραγματοποιείται εκεί. Την τελευταία ημέρα της επίσκεψης, η αποστολή επισκέφθηκε το Einstein Museum στη Βέρνη.