13o Συμπόσιο του Δικτύου Συνεργαζομένων Σχολείων Unesco

Οκτ 7, 2013

Την Παρασκευή, 22 και το Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013, ο Όμιλος Unesco του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στο 13ο Συμπόσιο του Δικτύου Συνεργαζομένων Σχολείων Unesco Αττικής που διοργάνωσε το Ράλλειο ΓΕΛ Πειραιά και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ελληνογαλλικής Σχολής Jean d’Arc . Το θέμα του Συμποσίου ήταν «Πολίτες της Ευρώπης- Πολίτες του Κόσμου». Η δεκαμελής αντιπροσωπεία του Ομίλου συμμετείχε ενεργά στη διεξαγωγή των συζητήσεων και στη διατύπωση των πορισμάτων. Ιδιαίτερα θετική εντύπωση προκάλεσε στους 250 συνέδρους το μουσικό καλλιτεχνικό πρόγραμμα που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές του Λυκείου.