Διάκριση Μαθητών στον ""Mικρό Ευκλείδη 2013"" & στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού

Ιουλ 4, 2013
ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ «MIKΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2013» ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ο 7ος Πανελλήν

Ο 7ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά – Μικρός Ευκλείδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, πραγματοποιήθηκε και εφέτος με μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων από σχολεία από όλη την Ελλάδα. Η πέμπτη και η έκτη τάξη του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στον Διαγωνισμό. Συνολικά διακρίθηκαν 38 μαθητές που φοίτησαν κατά το σχολικό έτος 2012 - 2013 στην πέμπτη και έκτη τάξη του Σχολείου μας.

Η βράβευση των μαθητών έγινε το Σάββατο, 15 Ιουνίου 2013, στο μεγάλο Αμφιθέατρο του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών «Κ. Καραθεοδώρη». Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι βραβευθέντες μαθητές με τους γονείς τους, καθώς επίσης ο Διευθυντής του Δημοτικού κ. Λουκάς Ζάχος. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Αγγέλικα-Νικήτα Μαρία  Αγγουρά Κωνσταντίνα  Αλεξόπουλος Άλφρεντ-Δημήτρης
Αναγνωστόπουλος Χαράλαμπος-Νικόλαος  Αναστασίου Γεώργιος  Αποστολίδου Ναταλία
Αρεταίου Δανάη  Γεωργαντζής Μιλτιάδης  Γκριντζιάς Κωνσταντίνος
Δημοπούλου Αγγελική  Ελευθερίου Δημήτριος-Ιωάννης  Ευαγγελοπούλου Έλλη
Ζαχαράκη Μαρία-Χαρά  Θωμοπούλου Ανδριάνα  Καναγκίνης Θεμιστοκλής
Κολίτσος Δημόκριτος  Κοτσανοπούλου Ελένη  Κριεζής Δημήτριος
Λαναράς Νικόλαος  Λούκας Σπυρίδων  Μανιάς Παναγιώτης
Μιχαήλ Ανδρέας  Μιχαλοπούλου Αθηνά  Μπαδογιαννάκης Δήμος
Μπίλλης Νώε  Νικολόπουλος Παναγιώτης  Νικολοπούλου Ηλέκτρα
Παπαδόπουλος Αλέξανδρος  Παπαδόπουλος Φαίδων  Πολλάλης Νικόλαος-Σπινάρης
Ρισκάκης Ιωάννης  Σαμέλλα Φιλίππα  Σουγιουλτζόγλου Κωνσταντίνος
Στενός Παναγιώτης  Τροβιά Δήμητρα  Χατζηγεωργίου Λουίζα
Χατζηελευθεριάδου Αργυρώ  Χατζησταύρου Νικόλαος-Δημήτριος

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝΣΤΟΝ 1o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2013

Στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών για το Δημοτικό Σχολείο συμμετείχαν 6 μαθητές της πέμπτης τάξης και 6 μαθητές της έκτης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών. Διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό - ανάμεσα στους 314 πρωτεύσαντες - οι μαθητές της πέμπτης τάξης Μιχαλάκης Φάνης και Μπούλιος Ανδρέας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους!