Διάκριση μαθητών στον πανελλαδικό διαγωνισμό ""Γαλλοφωνία 2013""

Απρ 7, 2013
Στις 20 Μαρτίου 2013, Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας, οι μαθητές βραβεύτηκαν στην ειδική τελετή που έγινε στο Αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος.

Τα τμήματα Γαλλικών της 6ης τάξης των κ.κ. Αικατερίνης Ζαρμπώνη  και Ιωάννας Καραγιαννοπούλου του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Ψυχικού (Λάτσειο) διακρίθηκαν και απέσπασαν δυο βραβεία στον Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2013 που διοργάνωσε , όπως κάθε χρόνο , το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και η Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας στην Ελλάδα σε συνεργασία με όλες τις Γαλλόφωνες Πρεσβείες Ελλάδος.

Ο διαγωνισμός ήταν ανοιχτός σε όλους τους Έλληνες μαθητές και φοιτητές. Το θέμα που επιλέχθηκε για τους μαθητές του δημοτικού σε  διεθνές επίπεδο ήταν Μικροί μύθοι της Αφρικής, Αμερικής και Ωκεανίας « Πες, γιατί; ... » .Φέτος προτάθηκαν 10 λέξεις (Atelier, bouquet, cachet, coup de foudre, équipe, protéger, savoir-faire, unique, vis-à-vis, voilà ) και οι μαθητές με την βοήθεια των δασκάλων τους προσπάθησαν να φανταστούν και να δημιουργήσουν  τον δικό τους κοσμολογικό μύθο. Η τάξη της κας Αικ. Ζαρμπώνη βραβεύτηκε στην κατηγορία ΜΑΚΕΤΑ και η τάξη της κας Καραγιαννοπούλου στην κατηγορία ΒΙΝΤΕΟ.