Πρόγραμμα School Project σε συνεργασία με τη ΜΚΟ Home Project

Ιαν 17, 2019
Το Κολλέγιο είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την επιτυχημένη λειτουργία του προγράμματος School Project σε συνεργασία με τη Μη Κυβερνητική Οργάνωση Home Project.

Κάθε Σάββατο, ασυνόδευτα παιδιά προσφύγων που φιλοξενούνται στους ξενώνες του Home Project, παρακολουθούν μαθήματα Ελληνικών, Αγγλικών, Μαθηματικών, Καλλιτεχνικών, Θεάτρου και Φυσικής Αγωγής, που γίνονται εθελοντικά από 14 εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας στο campus του Ψυχικού.

Μαζί με τα παιδιά, στις τάξεις βρίσκονται εθελοντικά και 42 μαθητές του Κολλεγίου, οι οποίοι ως peer-tutors θα τα βοηθούν έως το τέλος του σχολικού έτους.

Στο πλαίσιο της μακράς παράδοσης κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης, το Κολλέγιο ανέλαβε για μία ακόμη φορά να βοηθήσει αυτούς που έχουν ανάγκη, υποστηρίζοντας το έργο του Home Project για πρόσβαση όλων στην εκπαίδευση.