90ή Ετήσια Τελετή Αποφοίτησης

Ιουλ 14, 2019
Με συναισθήματα συγκίνησης και υπερηφάνειας πραγματοποιήθηκε η 90ή Ετήσια Τελετή Αποφοίτησης για τη σχολική χρονιά 2018 - 2019. Η Τελετή πέρα από το καθιερωμένο τελετουργικό με την απονομή των απολυτηρίων, είχε ξεχωριστή σημασία αφού για πρώτη φορά και μετά από πάρα πολλά χρόνια, φιλοξένησε κεντρικό ομιλητή.

Ο Ελληνοαμερικανός πολυβραβευμένος συγγραφέας και διεθνούς φήμης δημοσιογράφος Nicholas Gage, σε μία εμπνευσμένη ομιλία προς τους αποφοίτους μας, τους προέτρεψε να ακολουθήσουν τα όνειρά τους και να προσπαθήσουν να κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο. Αντλώντας παράδειγμα από την προσωπική του διαδρομή σημείωσε πως καμία υλική ανταμοιβή δεν υποκαθιστά τη δύναμη της αγάπης, κάτι που θα ανακαλύψουν και οι ίδιοι στο μέλλον.

Ανοίγοντας την Τελετή ο President Richard Jackson συνεχάρη τους αποφοίτους για τα επιτεύγματά τους κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Κολλέγιο. Στην ομιλία του, ανακοίνωσε τη θέσπιση δύο νέων Υποτροφιών Αριστείας για μαθητές της Α' Γυμνασίου, στη μνήμη του πρωτοπόρου ερευνητή και επιστήμονα του ΜΙΤ, απόφοιτο του Κολλεγίου, Μιχάλη Δερτούζου ('54). Επιπλέον, ανακοίνωσε τη δημιουργία ενός χρηματοδοτικού κεφαλαίου για την ετήσια επιχορήγηση της επαγγελματικής ανάπτυξης και προόδου, δύο μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας του Σχολείου μας.

Το President’s Award απονεμήθηκε φέτος στον κ. Απόστολο Δοξιάδη, για την 40ετή προσφορά του ως μέλους του Σωματείου του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, τα τελευταία από τα οποία ήταν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου.

Ο Συνδιευθυντής του Κολλεγίου Αθηνών και Συντονιστής των Σχολικών Μονάδων του ΕΕΙ κ. Απόστολος Αθανασόπουλος παρουσίασε τους εφετινούς Salutatorians και Valedictorians των Σχολικών Μονάδων και ανακοίνωσε τους νικητές των επάθλων Homer Davis, Howland, Δέλτα, Alexander Petrelis - Perry, Δόλασικ, 25ης Μαρτίου, Γονέων καθώς και των αθλητικών βραβείων για το 2019.

Στη συνέχεια, ο διευθυντής Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών, Χρίστος Κωνσταντόπουλος και η διευθύντρια Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού, Αναστασία Παπακωστοπούλου αποχαιρέτησαν με θερμά λόγια τους απόφοιτους του 2019.

Η τελετή συνεχίστηκε με την επίδοση των Απολυτηρίων. Συγχαρητήρια στην τάξη του 2019!

Το Κολλέγιο εύχεται καλή σταδιοδρομία σε όλους αποφοίτους.