Εκδηλώσεις για τη Σμύρνη

Μαρ 14, 2019
Μια ιδιαίτερα συγκινητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2019 στο Θέατρο του Κολλεγίου, με την προβολή του ιστορικού ντοκιμαντέρ της Μαρίας Ηλιού «Σμύρνη Η Καταστροφή μιας Κοσμοπολίτικης Πόλης 1900-1922».

Ο Διευθυντής/ President του Κολλεγίου Richard Jackson απηύθυνε ένα σύντομο χαιρετισμό, ενώ την ταινία προλόγισε ο Αλέξανδρος Κιτροέφ, Καθηγητής Ιστορίας στο Haverford College στην Πενσυλβάνια των Ηνωμένων Πολιτειών, ιστορικός σύμβουλος του ντοκιμαντέρ. Μετά το τέλος της προβολής, ο Καθηγητής απάντησε σε ερωτήσεις του κοινού.

Νωρίτερα το πρωί, ο κ. Κιτροέφ ανέπτυξε σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου το θέμα «Πώς πρέπει να τιμούμε τη μνήμη της Μικρασιατικής Καταστροφής».

Μαθητές έκαναν μια παρουσίαση για τα ιστορικά γεγονότα εκείνης της περιόδου, ενώ απονεμήθηκαν βραβεία και έπαινοι σε μαθητές Γ΄ Γυμνασίου του Κολλεγίου που διακρίθηκαν στον εικαστικό διαγωνισμό με θέμα «Καθ’ ημάς Ανατολή».

Βραβεία έλαβαν οι:

Τσοχαντάρη Μέλια-Ανθή (Κολλέγιο Αθηνών)

Κανελλοπούλου Ευγενία Ηρώ (Κολλέγιο Αθηνών)

Αξιώτης Ευστράτιος (Κολλέγιο Αθηνών)

Επαίνους έλαβαν οι:

Μαυρομάτη Ελένη (Κολλέγιο Ψυχικού)

Κοντοπούλου Μαρία-Αγγελική (Κολλέγιο Αθηνών)

Δούρου Χριστιάννα Ισιδώρα (Κολλέγιο Αθηνών)

Είχε προηγηθεί στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου ειδική παρουσίαση με θέμα την ανάπτυξη της Σμύρνης και τα γεγονότα της Μικρασιατικής Καταστροφής. Στη συνέχεια οι μαθητές μελέτησαν επιλεγμένα αποσπάσματα λογοτεχνικών κειμένων για την ιστορική περίοδο και ακολούθησε ο εικαστικός διαγωνισμός με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα, όπως πιστοποιούν και τα ίδια τα έργα.

...