Το Κολλέγιο στην τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας

Νοε 17, 2017
Τετρακόσιοι μαθητές του Κολλεγίου εκπροσώπησαν το σχολείο μας κατά την τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο την Τρίτη, 31 Οκτωβρίου.

Παρουσία του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου, επισήμων και χιλιάδων θεατών, η Ολυμπιακή Φλόγα εισήλθε στο Παναθηναϊκό Στάδιο από τον τελευταίο λαμπαδηδρόμο, τον πρωταθλητή της χιονοδρομίας, Ιωάννη Πρώιο.

Στη συνέχεια η πρωθιέρειεα πήρε τη Φλόγα από το βώμο που είχε στηθεί στο κέντρο του Καλλιμάρμαρου και την παρέδωσε στον πρόεδρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρο Καπράλο, ο οποίος με τη σειρά του την παρέδωσε στον πρόεδρο της Kορεατικής οργανωτικής επιτροπής.

Η Ολυμπιακή Φλόγα διάνυσε συνολικά, επί ελληνικού εδάφους 2.129 χλμ., και στη λαμπαδηδρομία πήραν μέρος 505 λαμπαδηδρόμοι.

Οι 23οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες θα διεξαχθούν στην πόλη
Πιόνγκτσανγκ, της Νοτίου Κορέας, 9 με 25 Φεβρουαρίου 2018.