Τα Nέα μας

Ομιλία του President του Amherst College σε μαθητές Γυμνασίου

Ιαν 17, 2023

Τη Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023, επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο President του Amherst College της Μασαχουσέτης Michael A. Elliott, συνοδευόμενος από την Chief Advancement Officer του Amherst College κ. Betsy Cannon Smith. Ο Michael A. Elliott μίλησε στους μαθητές της γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού στο Θέατρο για τις Θεωρητικές Επιστήμες και το πώς εφαρμόζονται σήμερα αλλά για και το πώς η Τεχνητή Νοημοσύνη θα επηρεάσει τα επαγγέλματα του μέλλοντος. Η ομιλία του είχε τίτλο: «The Liberal Arts and Our Shared Future».

Τον προλόγισε ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Κώστας Συνολάκης ’75.

Μετά το τέλος της ομιλίας, ο Michael A. Elliott και η Betsy Cannon Smith ξεναγήθηκαν από τον Διευθυντή/President στις εγκαταστάσεις του Σχολείου.

Λίγα λόγια για τον Michael A. Elliott

Σπούδασε στο Amherst College (ΒΑ) και στο Πανεπιστήμιο Columbia (MA, PhD) Αγγλική και Συγκριτική Λογοτεχνία. Επί 24 χρόνια ήταν μέλος του εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού του Emory University στην Ατλάντα, έχοντας διατελέσει κοσμήτωρ του Emory College of Arts and Sciences από το 2016 έως το 2022.

Το 2022 διορίσθηκε 20ος President Amherst College.