Τα Nέα μας

Εξαιρετικά αποτελέσματα των τελειοφοίτων του IB DP

Ιουλ 8, 2021

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια ανακοινώνουμε τα άριστα αποτελέσματα των τελειοφοίτων μας του International Baccalaureate Diploma Programme από την εξεταστική περίοδο του Μαΐου 2021.

• Ο μέσος όρος επίδοσης του Σχολείου μας είναι 39,2/45 με μέσο όρο παγκοσμίως 33,0/45 (ο αντίστοιχος μέσος όρος του Σχολείου τον Μάιο 2020 ήταν 38,2 με μέσο όρο παγκoσμίως 31,4).

• Και οι 134 τελειόφοιτοί μας αποφοιτούν έχοντας αποκτήσει το Διεθνές Aπολυτήριο  (99% από τους 146 αποφοίτους απέκτησαν το Διεθνές Απολυτήριο τον Μάιο 2020).

• Το 50% των μαθητών μας έλαβε βαθμολογία 40 και άνω/45 (38% τον Μάιο 2020).

• Τέσσερις μαθητές μας έλαβαν το απόλυτο άριστα 45, που συνιστά ύψιστη επιβράβευση σε παγκόσμιο επίπεδο (2 μαθητές με βαθμολογία 45 τον Μάιο 2020).

Παρά τις αντίξοες συνθήκες, για μία ακόμη χρονιά, τα αποτελέσματα αποτύπωσαν την εξαίρετη προσπάθεια των μαθητών μας και των καθηγητών τους. Τα παιδιά εισήχθησαν σε κορυφαία πανεπιστήμια των Ηνωμένων Πολιτειών, του Καναδά, του Ηνωμένου Βασιλείου και της ηπειρωτικής Ευρώπης.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

Τα αναλυτικά αποτελέσματα και οι λεπτομέρειες εισαγωγής στα πανεπιστήμια θα επικαιροποιηθούν με την ολοκλήρωση των διαδικασιών που προβλέπει το International Baccalaureate και θα ανακοινωθούν τον Σεπτέμβριο 2021.