Τα Nέα μας

Ομιλία Θάνου Βερέμη: «Η μεταμόρφωση μιας Επανάστασης»

Απρ 21, 2021

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων και ομιλιών που διοργανώνει το Κολλέγιο για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, την Τρίτη, 20 Απριλίου μίλησε διαδικτυακά στους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου ο Ομότιμος Καθηγητής Πολιτικής Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Θάνος Βερέμης με θέμα: «Η μεταμόρφωση μιας Επανάστασης».

Τον κ. Βερέμη προλόγισε ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Κώστας Συνολάκης ΄75.

Ο κ. Βερέμης στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις που του απηύθυναν οι Πρόεδροι των Δεκαπενταμελών Συμβουλίων των Γυμνασίων και Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού.

Λίγα λόγια για τον Θάνο Βερέμη

Ο Θάνος Βερέμης αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1962 και σπούδασε Πολιτική Επιστήμη στο Πανεπιστήμιο της Βοστώνης και Ιστορία στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης (Trinity College). Το 1978 ήταν Research Associate του Διεθνούς Ινστιτούτου Στρατηγικών Μελετών στο Λονδίνο. Το 1983 υπήρξε επισκέπτης ερευνητής στο Πανεπιστήμιο Harvard, το 1987 επισκέπτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Princeton και το 1993-1994 επισκέπτης Καθηγητής στο St. Antony’s College της Οξφόρδης. Από το 1987 ήταν Καθηγητής Πολιτικής Ιστορίας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και πλέον είναι Ομότιμος Καθηγητής. Έχει διατελέσει διευθυντής (1988-1994), πρόεδρος (1994-2000) και έως σήμερα αντιπρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

Από το 2001 έως το 2003 διετέλεσε Καθηγητής στην έδρα «Κωνσταντίνος Καραμανλής» στο Fletcher School of Law and Diplomacy και από το 2004 έως το 2010 ήταν Πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας (ΕΣΥΠ).

Έχουν εκδοθεί πάνω από 20 βιβλία του και πολλαπλός αριθμός άρθρων στα ελληνικά και τα αγγλικά.