Τα Nέα μας

Ψηφιακή ξενάγηση στο CERN

Μαρ 16, 2021

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επιβάλλει η πανδημία, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Θετικών Τμημάτων της Γ΄ Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών πραγματοποίησαν διαδικτυακά φέτος την επίσκεψή τους στο CERN.

Αναλυτικότερα, σήμερα, Τρίτη, 16 Μαρτίου 2021 οι μαθητές  και οι μαθήτριές μας παρακολούθησαν σε ζωντανή σύνδεση παρουσίαση για το CERN από την επίσημη ξεναγό και ερευνήτρια του CERΝ, Δρ. Δέσποινα Χατζηφωτιάδου.

Η ψηφιακή ξενάγηση του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στο CERN, διάρκειας μιας ώρας, είχε ως στόχο να ενημερωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας για την αποστολή του CERN, την οργανωτική δομή του, την τεχνολογική εξέλιξη που έχει συντελεστεί από τις ανακαλύψεις του CERN, καθώς και τα μεγάλα ερωτήματα στη Φυσική που έχουν ήδη απαντηθεί από τους ερευνητές.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των προγραμμάτων που είναι αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη στο CERN.