Ομιλία του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας Προκοπίου Παυλοπούλου για την 25η Μαρτίου
ΜΑΡ
ΤΕΤ
ΩΡΑ: 11:50 ΠΜ - 01:00 ΜΜ

Στο πλαίσιο των εορτασμών του Κολλεγίου Αθηνών για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, την Τετάρτη, 24 Μαρτίου, οι μαθητές θα παρακολουθήσουν διαδικτυακά ομιλία του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας Προκοπίου Παυλοπούλου, Επίτιμου Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα: «Το νόημα της Εθνεγερσίας του 1821». Ο κ. Παυλόπουλος στη συνέχεια θα απαντήσει σε ερωτήσεις που θα του απευθύνουν οι πρόεδροι των Δεκαπενταμελών Συμβουλίων των Γυμνασίων και των Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού.

Χαιρετισμούς στην εκδήλωση θα απευθύνουν ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Κώστας Συνολάκης ’75, ο οποίος και θα προσφωνήσει τον κ. Παυλόπουλο και ο Γενικός Συντονιστής Σχολικών Μονάδων του ΕΕΙ Χρήστος Παπανικολάου '85.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά οι εορτασμοί των σχολικών μονάδων.