2η Συναυλία - Αφιέρωμα στον Μπετόβεν
ΣΑΒ
ΩΡΑ: 12:30 ΜΜ

2η Συναυλία - Αφιέρωμα στον Μπετόβεν

Tο 2020 συμπληρώνονται 250 χρόνια από τη γέννηση ενός από τους σπουδαιότερους συνθέτες όλων των εποχών, του Ludwig van Beethoven.

Στο πλαίσιο της μακράς παράδοσης του Κολλεγίου Αθηνών στην καλλιέργεια μουσικής παιδείας των μαθητών του, το Τμήμα Μουσικής τιμά αυτή την επέτειο διοργανώνοντας ένα Φεστιβάλ Κλασσικής Μουσικής με τέσσερεις ξεχωριστές συναυλίες κατά το σχολικό έτος 2019-2020.

Διακεκριμένοι Έλληνες σολίστ, καθηγητές Μουσικής του Σχολείου και του Ωδείου του Κολλεγίου, μαθητές και απόφοιτοι θα ερμηνεύσουν μερικά από τα σημαντικότερα έργα του Beethoven.

Μετά την πολύ επιτυχημένη πρώτη συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Κολλεγίου τον Οκτώβριο, ακολουθεί η δεύτερη συναυλία - αφιέρωμα.

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019,

Θέατρο Χωρέμη,  19.00