Χρήστος Παπανικολάου '85

Γενικός Συντονιστής Σχολικών Μονάδων ΕΕΙ

Ο Χρήστος Παπανικολάου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1966 και αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1985. Είναι απόφοιτος του Φυσικού τμήματος του ΕΚΠΑ, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (Φυσικές Επιστήμες στην Εκπαίδευση, ΠΤΔΕ, ΕΚΠΑ) και διδακτορικού διπλώματος από το Φυσικό τμήμα του ΕΚΠΑ.  Από το 1999, εργάζεται στο Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών ως καθηγητής Φυσικής. Τον Σεπτέμβριο 2020 ανέλαβε τη θέση του Γενικού Συντονιστή των Σχολικών Μονάδων του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος. Έχει επίσης διατελέσει υπεύθυνος εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών και Συντονιστής Middle Years Programme του International Baccalaureate, ενώ για επτά χρόνια διετέλεσε Αναπληρωτής Διευθυντής του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών.

Το κύριο συγγραφικό / ερευνητικό του ενδιαφέρον εστιάζεται στον τομέα Physics Education Research (PER).  Έχει δημοσιεύσει σχετικές εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά (American Journal of Physics, Physical Review Physics Education Research) και έχει παρουσιάσει ομιλίες και posters σε Παγκόσμια (AAPT, GIREP) και Πανελλήνια συνέδρια. Υπήρξε μέλος της ομάδας για τη σύνταξη του πρόσφατου Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών για τη Φυσική του Λυκείου (ΦΕΚ, 1/2015).

Είναι παντρεμένος με την κ. Ειρήνη Βαχλιώτη από το 2008 και πατέρας ενός παιδιού.