Λουκάς Κ. Ζάχος

Διευθυντής

Ο Λουκάς Κ. Ζάχος αποφοίτησε από την Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία Αθηνών και στη συνέχεια φοίτησε στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και στο  μεταπτυχιακό πρόγραμμα της σχολής Επιστημών Αγωγής, Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του European University Cyprus. Έχει, επίσης, επιμορφωθεί στο Teaching For Understanding & Assessing For Understanding του Project Zero του Πανεπιστημίου Harvard και στο Primary Years Programme του International Baccalaureate.

Εργάσθηκε, αρχικά, στη Δημοτική εκπαίδευση σε  ιδιωτικούς φορείς και από το 1989 εντάχθηκε στο δυναμικό του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος. Από το 2002 έως και το 2007, ήταν Υποδιευθυντής, υπεύθυνος για την 3η και 4η τάξη του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών και από τον Σεπτέμβριο του 2007 είναι Διευθυντής του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών.