Διάκριση μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού  στον μαθηματικό διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

Διάκριση μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στον μαθηματικό διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

Ιουν 18, 2019

Το Σάββατο, 9 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό του Κολλεγίου Αθηνών ο Μαθηματικός διαγωνισμός «Πυθαγόρας».Ο διαγωνισμός αυτός είναι ένας νέος, πρωτότυπος ως προς τους στόχους του, διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, για μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και Α', Β' Γυμνασίου. Πρωτεύοντα ρόλο στον διαγωνισμό αυτόν έχει ο μαθηματικός τρόπος σκέψης και όχι απλά η ανάκληση γνώσεων (ορισμοί, διαδικασίες, τύποι).

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) θα βραβεύσει τους μαθητές που διακρίθηκαν σε ειδική τελετή.

Θερμά Συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν καθώς επίσης και σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Οι διακριθέντες μαθητές είναι οι εξής:

Α΄ Γυμνασίου

Β΄ Γυμνασίου