Συμμετοχή μαθητών-τριών του Γυμνασίου στο 14ο ACMUN

Φεβ 25, 2019
Συμμετοχή του Γυμνασίου του Κ.Α. στο 14ο «AC MUN»Στις 15,16 και 17 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η 14η ετήσια προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (AC MUN) στο «Κολλέγιο Ανατόλια» της Θεσσαλονίκης.

Συμμετοχή του Γυμνασίου του Κ.Α. στο 14ο «AC MUN»

Στις 15,16 και 17 Φεβρουαρίου 2019  πραγματοποιήθηκε η 14η ετήσια προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (AC MUN) στο «Κολλέγιο Ανατόλια» της Θεσσαλονίκης. Το φετινό ειδικό θέμα του Συνεδρίου ήταν «Σχεδίαση μιας οικονομικά και περιβαλλοντικά συμβατής νομοθεσίας για την εξάλειψη του πλαστικού». Το Γυμνάσιο του Κολλεγίου Αθηνών εκπροσωπήθηκε από οκτώ μαθητές: οι επτά εκπροσώπησαν την Τουρκία και ο ένας την Ταϊλάνδη. Συγκεκριμένα, ο Μ. Λύρας συμμετείχε στο «Disarmament and International Security Committee» (GA1), ο Αρ. Λουμίδης στο «Economic and Financial Committee” (GA2), η Μ. Μπαδογιαννάκη στο «Social Humanitarian & Cultural Committee” (GA3), o Γ. Κοντοδίνας στο «Special Political &Decolonization Committee» (GA4), οι Αντ. Κριεζής και Μ. Νικολαΐδη στο «Legal Committee” (GA6),  η Ιλ. Χλωρού στο “ECOSOC” και ο Αθ. Μπονιάκος στο «APQ». Tους μαθητές συνόδευσαν στη Θεσσαλονίκη οι καθηγητές κα. Μ. Ηλιάδου και κ. Θ. Παπαθεοδώρου.