Βραβεία Αριστείας 2018

Νοε 2, 2018
Το Κολλέγιο έχει καθιερώσει τον θεσμό της επίδοσης Βραβείων - Αριστείων με σκοπό τη στήριξη της αριστείας και της αξιοκρατίας για τους μαθητές που διακρίνονται για τις ακαδημαϊκές επιδόσεις τους, το ήθος και τη διαγωγή τους.

Από φέτος θεσπίζονται για πρώτη φορά και νέα Βραβεία Αριστείας (Merit Awards) για μαθητές που ήδη φοιτούν στο Σχολείο στις τάξεις της Γ’ Γυμνασίου και της Β’ Λυκείου. Κριτήρια επιλογής τους είναι η αθροιστική βαθμολογία των δύο προηγουμένων ετών, το ήθος και η διαγωγή τους. Συνολικά απονέμονται κάθε χρόνο, τέσσερα Βραβεία Αριστείας, ένα για κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα (Γυμνάσιο και Λύκειο) του κάθε Σχολείου, Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού.

Οι βραβευθέντες των Merit Awards για φέτος είναι:

Γ΄ Γυμνασίου

ΚΑ: Ζαχαράκη Δήμητρα του Κωνσταντίνου

ΚΨ: Μπαμπινιώτη Αθηνά του Δημητρίου

Χατζηγεωργίου Εμμανουήλ του Γεωργίου (λόγω ισοβαθμίας)

Β΄ Λυκείου/ΙΒ1

ΚΑ: Σαμέλλα Φιλίππα του Δημητρίου

ΚΨ: Μποχλογύρου Ελένη-Μαρία του Παντελεήμονος

Η τελετή επίδοσης Βραβείων - Αριστείων για τους μαθητές του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εορτασμών για την 28η Οκτωβρίου και για το Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού, την Παρασκευή, 2 Νοεμβρίου.

Τα αντίστοιχα Βραβεία και Αριστεία του Γυμνασίου και Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών θα επιδοθούν σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο.