Ομιλία του Α. Kearney, Director of IB World Schools, στο Κολλέγιο

Μαϊ 10, 2018
Την Τετάρτη, 9 Μαΐου ο κ. Adrian Kearney, Director of IB World Schools, μίλησε σε εκπαιδευτικούς και γονείς μαθητών όλων των σχολικών μονάδων του ΕΕΙ στο Θέατρο του Κολλεγίου.

Η ομιλία πραγματοποιήθηκε με αφορμή τη συμπλήρωση 50 ετών από την ίδρυση του Οργανισμού του ΙΒ. Ο τίτλος της ομιλίας ήταν: “International Baccalaureate: Celebrating 50 years of world class education”. Ο κ. Kearney αναφέρθηκε στα Προγράμματα που προσφέρει ο Οργανισμός του ΙΒ (PYP, MYP, DP, CP) δίνοντας έμφαση στις δεξιότητες που καλλιεργούν οι μαθητές κατά την παρακολούθησή τους. Μεταξύ άλλων, επεσήμανε τον διαρκώς αυξανόμενο αριθμό αποφοίτων του ΙΒ που εισάγονται σε Πανεπιστήμια υψηλών απαιτήσεων, καθώς και τη σημαντική συμβολή των αποφοίτων αυτών στην πανεπιστημιακή ζωή.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Διευθυντής /President του Κολλεγίου κ. Richard Jackson, ενώ τον ομιλητή προλόγισε ο Συντονιστής Σχολικών Μονάδων και Διευθυντής Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού κ. Απόστολος Αθανασόπουλος.