Πρωτάθλημα Debate Athens Open 2018

Μαϊ 6, 2018
Στις 27, 28 και 29 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε το διεθνές σχολικό & πανεπιστημιακό πρωτάθλημα debate Athens Open 2018, με την υποστήριξη του Ελληνο-Αμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος και του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στις 27, 28 και 29 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε το διεθνές σχολικό & πανεπιστημιακό πρωτάθλημα debate Athens Open 2018, με την υποστήριξη του Ελληνο-Αμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος  και του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι προκριματικοί γύροι, οι οποίοι φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου, προσέλκυσαν πάνω από 180 συμμετέχοντες από περισσότερες από 10 χώρες. Κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης, συζητήθηκε εύρος θεμάτων της Ελληνικής και διεθνούς επικαιρότητας. Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν και εκπαιδευτικές δράσεις με στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη των δεξιοτήτων επικοινωνίας και επιχειρηματολογίας όλων των συμμετεχόντων, καθώς και πολιτιστικές και κοινωνικές δράσεις ούτως ώστε  οι φιλοξενούμενοι να γνωρίσουν την Αθήνα. Τον μεγάλο τελικό κέρδισε ομάδα του Tel Aviv University.

Το Athens Open 2018 αποτελεί το πρώτο βήμα της διοργάνωσης του European Universities Debating Championship 2019 το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 4-11 Αυγούστου 2019 με συμμετοχή 1000 φοιτητών από 35 χώρες, και θα φιλοξενηθεί και πάλι στο Κολλέγιο.