18η Οκτωβρίου - Ημέρα των Ιδρυτών

Οκτ 18, 2017
Σαν σήμερα, στις 18 Οκτωβρίου του 1925, έγιναν τα εγκαίνια λειτουργίας του Κολλεγίου. Το Σχολείο κάθε χρόνο στις 18 Οκτωβρίου εορτάζει την Ημέρα των Ιδρυτών του με σειρά εκδηλώσεων, στο Δημοτικό, στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.

Των σχολικών εκδηλώσεων προηγείται επιμνημόσυνη δέηση στον Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών. Μετά την τελετή, μίλησαν στους μαθητές ο νέος Πρόεδρος του Δ.Σ. του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Νίκος Τσαβλίρης, ο τέως Πρόεδρος Αλέξανδρος Κ. Σαμαράς και ο νέος Διευθυντής/President Richard Jackson.