Ομιλία του Καθηγητή Μάνατζμεντ του Πανεπιστημίου Πειραιώς και μέλους του Σωματείου του Ε.Ε.Ι. Εμμανουήλ Κονδύλη στους Γονείς και Καθηγητές του Κολλεγίου

Νοε 23, 2017

Την Τρίτη, 7 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Κολλεγίου – με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων του Γυμνασίου Κολεγίου Ψυχικού – ομιλία του Καθηγητή Μάνατζμεντ του Πανεπιστημίου Πειραιώς και μέλους του Σωματείου «Ελληνοαμερικανικόν Εκπαιδευτικόν Ίδρυμα» κ. Εμμανουήλ Κονδύλη. Ο τίτλος της ομιλίας του ήταν «Η αντίληψη της πραγματικότητας, του εαυτού μας και των άλλων».

Με ενάργεια, σαφήνεια και γλαφυρότητα ο ομιλητής πραγματεύτηκε το σύνθετο θέμα του, το οποίο περιελάμβανε τις εξής ενότητες:

• Διαχωρισμός της «πραγματικότητας» από την πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε μέσω παραδειγμάτων «υποκειμενικών» και «αντικειμενικών» θεωρήσεων μίας κατάστασης
  • Συναισθηματική Νοημοσύνη (Αυτο-Αντίληψη, Αυτο-Διαχείριση και Αντίληψη/Διαχείριση των «Άλλων»)
  • Δόμηση της Προσωπικότητας σύμφωνα με τις τρεις αντιληπτικές καταστάσεις του «Εγώ» (Γονεϊκή, Ενήλικη, Παδική), τον τρόπο επικοινωνίας με τους «Άλλους» και ιδιαίτερα με τα παιδιά στη Σχέση Γονιός-Παιδί και Δάσκαλος-Παιδί
  • Τρόποι που επηρεάζουμε «Άλλους» και ιδιαίτερα τα παιδιά στο σπίτι και στο σχολείο με το να τα κατευθύνουμε, συμβουλεύουμε, εξουσιοδοτούμε κ.λπ. (σύμφωνα με εναλλακτικά στυλ Ηγεσίας/ Μάνατζμεντ).

Ακολούθησε διάλογος (ερωτήσεις – απαντήσεις) με πολλούς από τους παρισταμένους γονείς και εκπαιδευτικούς.

Το συμπέρασμα της εκδήλωσης ήταν ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς «καλός γονιός» ή «καλός δάσκαλος». Αρκεί να είναι ο καλύτερος εαυτός του αξιοποιώντας όλες του τις γνώσεις, ικανότητες και ταλέντα και επιδεικνύοντας τις τρεις κατά τον Αριστοτέλη αρετές «Ήθος – Λόγος – Πάθος».

Ο Καθηγητής Εμμανουήλ Κονδύλης είναι εδώ και πολλά χρόνια ενεργός υποστηρικτής του έργου των εκπαιδευτικών του Κολλεγίου και των επιμορφωτικών πραγμάτων του με σεμινάρια και άλλες συμβουλευτικές δραστηριότητες σε θέματα Διοίκησης Σχολικών Μονάδων, Τμημάτων και Τάξεων – όλων των βαθμίδων από το Νηπιαγωγείο ώς το Γενικό Λύκειο και το Ι.Β.