Τρεις μαθητές του Κολλεγίου μέλη των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2017

Μαϊ 19, 2017

Τρεις μαθητές του Ε.Ε.Ι. επελέγησαν ως μέλη των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2017, μετά την διάκρισή τους στην Γ΄ φάση του 29ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής και την συμμετοχή τους σε Camp Επιλογής των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής, το οποίο διεξήχθη στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ του Ε.Μ.Π. (2 5 Μαΐου 2017).

Ο μαθητής της Α΄ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών Δημήτριος Ροντογιάννης και ο μαθητής του 1ου έτους του Προγράμματος International Baccalaureate Κολλεγίου Ψυχικού Ιωάννης Τυροβολάς επελέγησαν ως μέλη της τετραμελούς Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής 2017 και θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στις διεθνείς διοργανώσεις International Olympiad in Informatics – IOI 2017 στην Τεχεράνη του Ιράν (28 Ιουλίου – 4 Αυγούστου 2017) και Balkan Olympiad in Informatics – BOI 2017 στο Κισινάου της Μολδαβίας (2 – 8 Ιουλίου 2017).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μαθητής Ιωάννης Τυροβολάς κατέλαβε την 1η θέση πανελλαδικά στην διαδικασία επιλογής των μελών της Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής.

Ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών Αθανάσιος Ταπραντζής, ο οποίος επελέγη ως μέλος της τετραμελούς Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής Νέων 2017, θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στις διεθνείς διοργανώσεις Junior Balkan Olympiad in Informatics – JBOI 2017 και European Junior Olympiad InformaticsEJOI 2017 στην Σόφια της Βουλγαρίας (7 - 14 Σεπτεμβρίου 2017).