Τα Nέα μας

Ρητορικός Διαγωνισμός 25ης Μαρτίου Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

Μαρ 13, 2023

Tη Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Κολλεγίου Αθηνών η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού της «25ης Μαρτίου» για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ Λυκείου. Κάτοχος του Επάθλου της «25ης ΜΑΡΤΙΟΥ» για το σχολικό έτος 2022-2023 ανακηρύχθηκε ο μαθητής Ανδρέας Παπαναστασίου. Ο μαθητής της ίδιας τάξης Αχιλλέας-Βασίλειος Κουκάς κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον Διαγωνισμό.

Οι μαθητές διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα, με θέμα:

Η συμβολή του παροικιακού ελληνισμού στην εθνική αφύπνιση των Ελλήνων και στην οργάνωση και την εκδήλωση της Επανάστασης.

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν η Δρ. Δέσποινα Ι. Δούκα, Φιλόλογος, Διευθύντρια του 2ου Γ.Ε.Λ. Αγίας Παρασκευής, ο Δρ. Στέφανος Καβαλλιεράκης, Διευθυντής του Μουσείου της Πόλεως των Αθηνών – Ιδρύματος Βούρου Ευταξία και ο κ. Χαράλαμπος Κυραϊλίδης, Πρόεδρος του Συνδέσμου Ιδιωτικών Σχολείων και Διευθυντής των Εκπαιδευτηρίων Σύγχρονη Παιδεία.

Οι μαθητές που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

1. Κουκάς Αχιλλέας-Βασίλειος
2. Ξενάκη Ελένη
3. Παπαναστασίου Ανδρέας
4. Παυλόπουλος Ανδρέας
5. Χρήστου Γεώργιος

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθητές:

1. Αλεξανδράτου Μαρίνα
2. Γκατζώνη Ελένη-Ιωάννα
3. Δάψη Αγγελική
4. Κοτσαηλίδη Νικολέττα-Χριστίνα
5. Σαλαπάτα Σταματίνα

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και στην ημιτελική φάση του γυμνάσματος.