Τα Nέα μας

Το τμήμα «Λαβράκι» ανακαλύπτει το επάγγελμα του εικονογράφου

Απρ 7, 2021

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά και συνομιλήσουν με τη μητέρα – εικονογράφο παιδικών σκίτσων – του τμήματός μας, μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams. Συγκεκριμένα, οι μαθητές εξάσκησαν τις κοινωνικές δεξιότητες και τις δεξιότητες σκέψης τους (Social skills, thinking skills) και θέλησαν να μάθουν πώς γίνεται η σχεδίαση των ηρώων στα παιδικά βιβλία. Στη συνέχεια η μητέρα – εικονογράφος, χρησιμοποιώντας κατάλληλο οπτικό υλικό, έδειξε στους μαθητές πώς οι εικονογράφοι σχεδιάζουν τους χαρακτήρες των ηρώων με βάση τα συναισθήματά τους (πχ. Πονηρή αλεπού, κακό κοράκι) και τους είπε ότι χρειάζεται να παρατηρούν με μεγάλη προσοχή τα αληθινά αντικείμενα, πρόσωπα για να μπορέσουν να τα αποτυπώσουν στο χαρτί. Οι μαθητές με ενθουσιασμό ανακάλυψαν τα μυστικά ενός εικονογράφου!

Την  ευχαριστούμε!