Τα Nέα μας

Eye Harp

Απρ 5, 2021
Στα πλαίσια της Διαθεματικής Ενότητας "Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να είναι μέλη μιας κοινότητας", δημιουργήθηκε η ανάγκη στους μαθητές του Προνηπίου να γνωρίσουν ανθρώπους που είναι πρότυπα προσφοράς και ενσυναίσθησης. Για τον λόγο αυτό, κατά τη διάρκεια του μαθήματος της μουσικής, οι μαθητές μας επικοινώνησαν με τον Dr. Ζαχαρία Βαμβακούση (PhD) μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams , ο οποίος σχεδίασε ένα λογισμικό/ μουσικό όργανο, που δίνει τη δυνατότητα σε συνανθρώπους μας με κινητικές δυσκολίες να παίξουν μουσική με την κίνηση των ματιών ή του κεφαλιού. Οι μαθητές έδειξαν πως είναι ανοιχτόμυαλοι (Open-minded) καθώς στόχος της δράσης ήταν να κατανοήσουμε ότι η μουσική είναι καθολική προς όλους, ενώνοντας όλα τα μέλη μιας κοινότητας.
Τον ευχαριστούμε!