Τα Nέα μας

Oμιλία του συγγραφέα κ. Παπαθεοδώρου Βασίλη

Μαρ 11, 2021

Ο  συγγραφέας Βασίλης Παπαθεοδώρου συναντάει διαδικτυακά τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Λογοτεχνικές Διαδρομές», που έχει διαμορφωθεί με τη συνεργασία του Ακαδημαϊκού Τμήματος Νέων Ελληνικών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού και της Βιβλιοθήκης του Κολλεγίου Αθηνών – Κολλεγίου Ψυχικού, οι μαθητές μελετούν βιβλία τα οποία τους προτείνονται για καλοκαιρινό διάβασμα και στη συνέχεια τα συζητούν και τα επεξεργάζονται κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Η διαδικτυακή συνάντηση του Βασίλη Παπαθεοδώρου με τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου τη Δευτέρα 1η Μαρτίου, 2021, του έδωσε την ευκαιρία  να εξηγήσει το πώς έγινε συγγραφέας και να φωτίσει με προσωπικά στοιχεία το βιβλίο που επεξεργάζονται,  «Σχολική Παράσταση», το οποίο είναι το πρώτο βιβλίο που έγραψε.

Απάντησε επίσης στις ποικίλες και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις που είχαν διατυπώσει οι μαθητές και του είχαν προωθηθεί.

Η μετανάστευση, ο σχολικός εκφοβισμός, ο ρατσισμός αλλά και η δύναμη της φιλίας και της οικογένειας είναι τα σημαντικά θέματα του βιβλίου.

Ο Βασίλης Παπαθεοδώρου έχει βραβευτεί δύο φορές με το Κρατικό Βραβείο Παιδικής Λογοτεχνίας.

Πηγή φωτογραφίας: https://tovivlio.net