Εικονική περιήγηση στην έκθεση «Ελληνική Σημαία: Ένα Σύμβολο – 200 Αντικείμενα» στο Θέατρο του Κολλεγίου

Μαϊ 31, 2022

Από την Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου 2021 έως την Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2022 στο Θέατρο του Κολλεγίου Αθηνών στο Ψυχικό φιλοξενήθηκε η έκθεση «Ελληνική Σημαία: Ένα Σύμβολο – 200 Αντικείμενα», που διοργάνωσε η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «Flag of Greece», υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021». Η έκθεση αποτέλεσε την καταληκτική δράση ενός εκτεταμένου αφιερώματος του Σχολείου στα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης.

Για πρώτη φορά, παρουσιάσθηκαν στο κοινό 200 αντικείμενα από τη συλλογή της Flag of Greece, που σκιαγραφούν ένα εικαστικό ταξίδι στην ιστορία της Ελληνικής Σημαίας, από τα τέλη του 19ου αιώνα έως σήμερα. Η έκθεση παρουσίαζε την Ελληνική Σημαία ως πηγή έμπνευσης στον χώρο των εικαστικών τεχνών, της μουσικής, της μόδας και του design. Συμπεριλάμβανε και έργα που φιλοτέχνησαν μαθητές του Κολλεγίου από όλες τις βαθμίδες, ορισμένα από τα οποία ζητήθηκαν από την Flag of Greece για τη μόνιμη συλλογής της.

Μπορείτε να περιηγηθείτε στην έκθεση στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Flag of Greece 360° Virtual Tour