Το Δημοτικό Σχολείο Κολλεγίου Αθηνών χτίζει σχολείο στην Γκάνα!

Φεβ 21, 2024

Γκάνα 2024 – SDG 4 Quality Education

Aς χτίσουμε ένα σχολείο!

Οι μαθητές του Ομίλου Περιβάλλοντος και Κηπουρικής του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών, συνάντησαν τη Δευτέρα, 19 Φεβρουαρίου 2024 την εθελόντρια Στέφανη Γρηγορίου, που βρίσκεται ήδη στην Γκάνα και επιβλέπει την έναρξη των εργασιών κατασκευής του σχολείου που οραματίστηκαν οι μαθητές στο πλαίσιο των φετινών δράσεων του Ομίλου. Στιγμές χαράς και συγκίνησης ζήσανε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί καθώς συζήτησαν με τα παιδιά του σχολείου και τον δάσκαλο τους και έμαθαν για τον τρόπο ζωής στο χωριό Keyreben 2. Από τα 250 περίπου παιδιά του χωριού μόνο τα 120 φοιτούν στο σχολείο γιατί δεν υπάρχoυν αρκετές αίθουσες για όλους. Τα παιδιά του Ομίλου έδωσαν υπόσχεση ότι με τη βοήθεια όλης της σχολικής κοινότητας, θα καταφέρουν να συγκεντρώσουν το χρηματικό ποσό των 6.000 ευρώ με σκοπό να κατασκευαστούν τρεις επιπλέον αίθουσες και ένα γραφείο εκπαιδευτικών. Έτσι, θα εξασφαλιστεί η φοίτηση στο σχολείο όλων των παιδιών του χωριού.

Περισσότερα για τη δράση και την στήριξη της μαθητικής πρωτοβουλίας μπορείτε να δείτε εδώ: