Περιφερειακές Υποτροφίες 2024-2025

Φεβ 14, 2024

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιφερειακών Υποτροφιών του Κολλεγίου Αθηνών, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα χορηγηθούν υποτροφίες σε μαθητές που προέρχονται από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, οι οποίοι θα συμμετάσχουν επιτυχώς στις Εισαγωγικές Εξετάσεις για την Α΄ Λυκείου.

Επιπλέον, χάρη στη γενναιοδωρία χορηγών φίλων και μελών της Κολλεγιακής οικογένειας θα χορηγηθούν:

• μία (1) υποτροφία για τη Λέσβο
  • μία (1) υποτροφία για τα Ψαρά
  • μία (1) υποτροφία για τη Σάμο
  • μία (1) υποτροφία για τον Βόλο ή την Σκιάθο ή την Κρήτη
  • μία (1) υποτροφία για την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου (με προτεραιότητα την Άνδρο και τη Σύρο)

Οι υποτροφίες καλύπτουν το 100% των διδάκτρων, το κόστος της αγοράς σχολικών βιβλίων και τη χρήση σχολικού λεωφορείου. Σε περίπτωση που η οικογένεια δεν έχει τη δυνατότητα διαμονής του υποτρόφου στην Αθήνα, προβλέπεται επιπλέον ποσό έως 5.000 ευρώ ετησίως για την κάλυψη εξόδων διαμονής.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα Υποτροφιών μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Υποτροφιών (Τ: 210-6798135, 210-6798100 εσωτ. 4775, email: [email protected])

Προϋποθέσεις Αίτησης

Ο υποψήφιος πρέπει να πληροί τα ακόλουθα κριτήρια:

• Διάκριση κατά τις Εισαγωγικές Εξετάσεις 2024 για την Α’ Λυκείου
  • Τεκμηριωμένη οικονομική ανάγκη (υποβολή όλων των απαιτούμενων οικονομικών και άλλων δικαιολογητικών στο Γραφείο Υποτροφιών)
  • «Εξαιρετική» διαγωγή

Οι Εισαγωγικές Εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο, 6 Απριλίου 2024 (8:30-13:30) στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου στο Ψυχικό.

Για τη συμμετοχή των υποψηφίων Περιφερειακών Υποτρόφων στις Εισαγωγικές Εξετάσεις, το Κολλέγιο θα καλύψει τα έξοδα μετάβασης/διαμονής στην  Αθήνα των μαθητών των οποίων ο μέσος όρος i) του βαθμού ετήσιας επίδοσης της α’ Γυμνασίου, ii) του βαθμού ετήσιας επίδοσης της β’ Γυμνασίου και iii) του μέσου όρου βαθμολογίας του 1ου τετραμήνου της γ’ Γυμνασίου, είναι τουλάχιστον 19. Τα έξοδα μετάβασης /διαμονής θα καλυφθούν και για έναν συνοδό.

Αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν στο Γραφείο Εισαγωγής Μαθητών μέχρι την Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 (Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό, Τ: 210-6798138, 210-6741349, email: [email protected] ή [email protected]).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία εισαγωγής και την ύλη των εξετάσεων δείτε εδώ