Παγκόσμια Ιστορία και Αρχαιολογία
  • Ιστορία της τεχνικής και της τεχνολογίας
    Ιστοσελίδες για την ιστορία της τεχνικής και της τεχνολογίας από τον Στέλιο Φραγκόπουλο (Τ.Ε.Ι. Αθήνας). Περιλαμβάνει επίσης παραρτήματα με διάφορα ιστορικά θέματα, όπως "Ο Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός", "Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο" κλπ.
  • About: 20th century history
    Σύνδεσμοι σε ιστορικές αναφορές, ταινίες,καθώς και ηχητικά και φωτογραφικά αρχεία απ' όλο τον κόσμο.
  • David Rumsey Map Collection
    Συλλογή ιστορικών χαρτών με 12.600 περίπου χάρτες. Αποτελείται κυρίως από σπάνιους χάρτες της Βορείου και Νοτίου Αμερικής του 18ου και 19ου αιώνα. Συμπεριλαμβάνει και λίγους ιστορικούς χάρτες της Ευρώπης, της Ασίας και της Αφρικής.
  • EuroDocs
    Πρωτογενή ιστορικά τεκμήρια από τη Δυτική Ευρώπη.
  • Historical Atlas of the Twentieth Century
  • Historical Text Archive
    Κατάλογος ιστορικών πηγών με άθρα, βιβλία και συνδέσμους οργανωμένος γεωγραφικά και με θέμα.
  • The History Channel
    Με έμφαση στην αμερικάνικη ιστορία
  • Minerva - The International Review of Ancient Art & Archaeology
  • World History: Hyper History
    Καλύπτει τη Παγκόσμια Ιστορία 3000 χρόνων με συνδέσμους σε σημαντικά πρόσωπα ιστορικής σημασίας παγκοσμίως, πολιτισμούς, γεγονότα και δρώμενα και ιστορικούς χάρτες
Ιστορία των Αρχαίων Πολιτισμών
Αίγυπτος
Ευρώπη
Ρώμη και Ιταλική Χερσόνησος
  • Ancient Rome
    Συλλογή συνδέσμων από το About.com.
  • Capitolium.org
    Επίσημες ιστοσελίδες του αρχαιολογικού τόπου Imperial Forums στη Ρώμη. Περιλαμβάνει χάρτες, εικονική ξενάγηση και πληροφορίες για τη ζωή στην αρχαία Ρώμη.
  • Centre for Roman Studies: Gateway
  • ROMARCH
    Ρωμαϊκή τέχνη και αρχαιολογία
Αρχαία Ελλάδα
  • Αρχαιολογία της πόλης των Αθηνών
    Κείμενα διαλέξεων που έγιναν στο Ε.Ι.Ε. κατά το διάστημα από 25 Ιανουαρίου 1994 μέχρι 29 Μαρτίου 1994.
  • Ελληνική ιστορία στο Διαδίκτυο
    Σελίδες από το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού για την ελληνική ιστορία από την εποχή του λίθου μέχρι τη σύγχρονη εποχή. Υπάρχει σε κάθε περίοδο ενδεικτική βιβλιογραφία και το site είναι εγκεκριμένο από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
  • Οδυσσεύς
    Σελίδα του Ελληνικού Υπουργείου Πολιτισμού
  • The Ancient City of Athens
    Φωτογραφικό αρχείο των αρχαιολογικών μνημείων και ευρημάτων από την αρχαία Αθήνα του Τμήματος Κλασσικών Σπουδών του Indiana University, Bloomington.
  • The Ancient Greek World Index
  • Ancient history: Greeks
    Η σελίδα του BBC για θέματα σχετικά με την αρχαία Ελλάδα
  • Perseus Project Home Page
    Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και ιστορία, απευθύνεται μάλλον σε φιλολόγους και αρχαιολόγους.
  • The Prehistoric Archaeology of the Aegean
    29 μαθήματα για την προϊστορική Ελλάδα με πλήρες κείμενο, εικόνες, βιβλιογραφία καο συνδέσμους.
  • ROMARCH--Greece
    Από το  ROMARCH, σελίδα για ρωμαϊκή αρχαιολογία, όσα αφορούν την Ελλάδα.
Βυζάντιο και σύγχρονη Ελλάδα
  • Αρχείο νεότερων μνημείων
    Βάση δεδομένων του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (ΕΙΕ) με φωτογραφίες και τεκμηρίωση δημόσιων και ιδιωτικών κτιρίων της Αθήνας τα οποία οικοδομήθηκαν από το 1453 μέχρι και το 2003.
  • Ελληνική ιστορία στο Διαδίκτυο
  • Byzantine and Near Eastern fashion
    Βυζαντινή ενδυμασία και σύνδεσμοι σε ωραίες σελίδες με εικόνες.
  • Byzantine Architecture Project: Computer Modelling of Ancient Constantinople
    Πρόγραμμα αναπαράστασης αρχαιολογικών μνημείων σε 3D.
  • Byzantium: The Byzantine Studies Page
  • Explore Byzantium
    Ιστορία και πολιτισμός της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας με φωτογραφίες, χάρτες και κείμενα.
  • The Glory of Byzantium
    Ένας πλήρης οδηγός για τη βυζαντινή τέχνη και το βυζαντινό πολιτισμό γενικότερα, από το Μητροπολικό Μουσείο της Νέας Υόρκης, με αφορμή την ομώνυμη έκθεση. Με πολλές φωτογραφίες και αξιοθαύμαστο εκπαιδευτικό υλικό.
  • The Hellenic Community of Alexandria
    Ιστορία και δραστηριότητες της Ελληνικής Κοινότητας Αλεξσνδρείας.
  • Medieval Sourcebook: Byzantium
    Μεγάλη επιλογή πηγών για την βυζαντινή ιστορίια, θρησκεία, κλπ.
  • Modern European and Greek History
    Ιστορία του 19ου αιώνα, Βαλκανικοί πόλεμοι, Πρώτος και Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος, Κατοχή, Αντίσταση και Εμφύλιος πόλεμος.
  • World History Compass: Byzantium
    Συλλογή συνδέσμων για τη Βυζαντινή ιστορία.
Ιστορία της Ευρώπης (Μεσαιωνική και σύγχρονη)
Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος, (1914-1918)
Μεμονωμένα έγγραφα για τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο
Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος, (1939-1945)
Αμερικανική Ιστορία
  • Africans in America
    Η περίοδος της δουλείας στις Ηνωμένες Πολιτείες παρουσιασμένη σε χρονικές περιόδους. Για την κάθε εποχή υπάρχει ένα ιστορικό κείμενο, μια τράπεζα δεδομένων με ντοκουμέντα, εικόνες, διάφορες ιστορίες, βιογραφίες, σχόλια και ένας οδηγός χρήσης του υλικού για τον καθηγητή.
  • Colonial and Revolutionary America
    Μάθημα στο iTunes για την Αποικιακή Αμερική και τον Πόλεμο της Ανεξαρτησίας από το Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ
  • Early Americas Digital Archive
    Συλλογή ηλεκτρονικών κειμένων για την Αμερική από το 1492 έως το 1820 από το Πανεπιστήμιο του Μέριλαντ
  • POTUS: Presidents of the United States
    Πληροφορίες, εκλογικά αποτελέσματα, υπουργεία, σημαντικά γεγονότα για όλους τους προέδρους των ΗΠΑ.Υπάρχουν επίσης σύνδεσμοι σε άλλους σχετικούς δικτυακούς τόπους.
Αμερικανική επανάσταση

Δουλεμπόριο

Ινδιάνοι

Η θρησκεία στην Αμερική (Religion in America)