Βράβευση των μαθητών/-τριών του 5γ ΔΚΨ στο πλαίσιο του 6ου Μαθητικού Διαγωνισμού Κινηματογράφου

Απρ 17, 2024

1ο Βραβείο στην κατηγορία φωτογραφίας έλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος 5γ του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού με τις εκπαιδευτικούς τους κ. Κάλλη Θεολογίτου και κ. Έλενα Παρασχοπούλου για την ταινία που δημιούργησαν με τίτλο «Βαδίζοντας στο φως του Νικηφόρου Βρεττάκου» στο πλαίσιο του 6ου Μαθητικού Διαγωνισμού Κινηματογράφου με θεματική «Από τις ρίζες φυτρώνουν φτερά;».

Η ταινία – με την τεχνική του stop motion animation – υλοποιήθηκε από τους μαθητές/-τριες στην τάξη ως δημιουργικό επιστέγασμα της έρευνάς τους για τη ζωή και το έργο του μεγάλου ποιητή, το οποίο αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για σύνθεση πρωτότυπων δημιουργιών τους.

Η απονομή έγινε το Σάββατο, 13 Απριλίου 2024, στο Μουσείο Β. και Ε. Γουλανδρή.