Εκπαιδευτική Αποστολή του Ομίλου UNESCO του ΓΚΑ στη Βενετία

Απρ 11, 2024

Οι μαθητές του Ομίλου UNESCO του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, συμμετείχαν σε αποστολή του Σχολείου στην Βενετία (3 - 7 Απριλίου 2024). Επισκέφτηκαν το Περιφερειακό Γραφείο της UNESCO στο Palazzo Zorzi όπου στελέχη του Οργανισμού τους υποδέχθηκαν και τους ανέλυσαν το ρόλο και τη σημασία της UNESCO.

Κατά τη διάρκεια της διαμονής τους στη Βενετία οι μαθητές περιηγήθηκαν στην πόλη και στα κανάλια της, ξεναγήθηκαν στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου των Ελλήνων, καθώς και στο Παλάτι των Δόγηδων. Επίσης επισκέφτηκαν το νησί Murano, όπου παρακολούθησαν επίδειξη κατασκευής φυσητού γυαλιού.

Τέλος επισκέφτηκαν την πόλη της Βερόνας, που αποτελεί μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, όπου περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο και στην Αρένα της πόλης.