Διαδικτυακή συνέντευξη με έναν διπλωμάτη από τους μαθητές/-τριες της 6η τάξης Γαλλικών του ΔΚΨ

Μαρ 26, 2024

Στο πλαίσιο της 3ης διαθεματικής ενότητας του PYP “Comment nous nous organisons” οι μαθητές της 6ης τάξης γαλλικών του ΔΚΨ είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μέσω Teams με την κ. Καλυψώ Θωμοπούλου, νομική σύμβουλο για τη Γενική Διεύθυνση Ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις Βρυξέλλες. Το θέμα της παρουσίασης ήταν « Η Ευρωπαϊκή Ένωση και οι θεσμοί της».

Οι μαθητές είχαν προετοιμάσει ερωτήσεις στα γαλλικά και στα ελληνικά, σχετικά με τη ζωή ενός διπλωμάτη, τις σπουδές και την καθημερινότητά του. Άκουσαν με προσοχή την κ. Θωμοπούλου να τους μιλάει για τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για το έμβλημα της Ένωσης «Unie dans la divesité» (Ενωμένη στην πολυμορφία), το οποίο είναι πιο επίκαιρο από ποτέ σήμερα!