Η Μαθηματική Σκέψη του ΓΚΑ στη Βαρκελώνη

Μαρ 20, 2024
Οι μαθητές της Μαθηματικής Σκέψης β΄ και γ΄ Γυμνασίου ταξίδεψαν φέτος στη Βαρκελώνη με σκοπό να επισκεφτούν το μουσείο Μαθηματικών της Καταλονίας (MMACA) και το μουσείο Επιστημών Cosmocaixa. Κατά την επίσκεψη τους στο Mουσείο Μαθηματικών, οι μαθητές μας δούλεψαν σε ομάδες για να κατασκευάσουν τους αυτοστηριζόμενους θόλους του Λεονάρντο (Leonardo’s domes), περιηγήθηκαν στην πλούσια συλλογή εκθεμάτων, προσπάθησαν να λύσουν γρίφους και πειραματίστηκαν με εφαρμογές των Μαθηματικών στην πραγματική ζωή. Στο μουσείο Επιστημών Cosmocaixa παρακολούθησαν την έκθεση Sapiens και επισκέφτηκαν τα υπόλοιπα διαδραστικά εκθέματα. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στην πόλη γνωρίζοντας την αρχιτεκτονική του Gaudí (La Sagrada Familia, Casa Batlló και Park Güell).