Επίσκεψη των μαθητών της 6ης του τμήματος Γερμανικών του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στο Ινστιτούτο Γκαίτε-Goethe Institut

Μαρ 15, 2024

Οι μαθήτριες και μαθητές της 6ης τάξης Γερμανικών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών πραγματοποίησαν στις 4 και 11 Μαρτίου 2024 επίσκεψη στο Ινστιτούτο Γκαίτε -Goethe Institut στο πλαίσιο διεξαγωγής εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι μαθητές παρακολούθησαν εργαστήριο ήπιων δεξιοτήτων, όπου είχαν τη δυνατότητα μέσω βιωματικών και συμμετοχικών διαδικασιών να:

• Γνωρίσουν σύγχρονες θεωρίες και ενεργητικές βιωματικές μεθόδους εκπαίδευσης.
  • Εξοικειωθούν με την έννοια των ήπιων δεξιοτήτων στα Γερμανικά.
  • Μάθουν διάφορες πρακτικές σε σχέση με αυτές.
  • Πραγματοποιήσουν μια εκπαιδευτική δράση που θα έχουν σχεδιάσει οι ίδιοι.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό στο εργαστήριο, δούλεψαν σε ομάδες, έμαθαν να συνεργάζονται, να επικοινωνούν και να αναπτύσσουν κριτική σκέψη.

Γνώρισαν τους φιλόξενους χώρους του Ινστιτούτου, δοκίμασαν τα παραδοσιακά Brezeln και είχαν μια υπέροχη και γεμάτη καινούριες εμπειρίες ημέρα.