Επίσκεψη Δημάρχου στο Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 12, 2024

Την Πέμπτη, 7 Μαρτίου, οι μαθήτριες και οι μαθητές της 2ας τάξης, στο πλαίσιο της yearlong διαθεματικής ενότητας «Πώς οργανώνουμε τον εαυτό μας» και με κεντρική ιδέα το ότι οι άνθρωποι αναλαμβάνουν διαφορετικούς ρόλους στις κοινότητες στις οποίες ανήκουν, υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό τον δήμαρχο Χολαργού-Παπάγου, κ. Αποστολόπουλο.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης στο θέατρο του σχολείου μας, ο δήμαρχος μοιράστηκε με τους μαθητές/-τριες τις ιδέες του για το μέλλον της πόλης και τις σημαντικές αλλαγές που σκοπεύει να υλοποιήσει. Οι μαθητές/-τριες έθεσαν ερωτήσεις, εξέφρασαν τις απόψεις τους και ζήτησαν συμβουλές για το πώς μπορούν να συμβάλλουν στην κοινότητά τους.

Η επίσκεψη αυτή ενισχύει την αίσθηση της συμμετοχής των μαθητών/-τριών στην τοπική κοινότητα γεγονός που καταδεικνύεται από το χαμόγελο στα πρόσωπά τους και την ενθουσιώδη συμμετοχή τους στη συζήτηση.